Kotle na tuhá paliva
Kotel na dřevo do rodinného domu: jaký výkon, jak velká akumulační nádrž a dotace NZÚ Light (2026)

Kotel na dřevo s ručním přikládáním musí mít pro dotaci NZÚ Light akumulační nádrž nejméně 55 l na kW výkonu, u kotle 27 kW tedy asi 1 485 l (Závazné pokyny NZÚ Light, platné od 24. 6. 2026). Nádrž se vyplatí i bez dotace: zplynovací kotel do ní uloží teplo z celé várky dřeva, může hořet na jmenovitý výkon, pro který je seřízený, a přikládáte méně často. Výkon kotle se volí podle tepelné ztráty domu a palivem je jen suché dřevo s vlhkostí 12–20 %, jak předepisuje výrobce Atmos.
Kotle na tuhá paliva v katalogu
1. Jak funguje zplynovací kotel a proč potřebuje suché dřevo
Zplynovací kotel dřevo v násypce nejdřív zplyní a vzniklý dřevoplyn pak dohoří v keramické spalovací komoře; tah zajišťuje odtahový ventilátor (Atmos, katalog Dřevoplyn). Výrobce předepisuje suché dřevo s vlhkostí 12–20 %, výhřevností 15–18 MJ/kg a průměrem polen 80–150 mm.
Vlhké dřevo spotřebuje část energie na odpaření vody, kotel pak obvykle nedosáhne pracovní teploty a víc se zanáší. Proto počítejte s krytým, větraným skladem na zásobu dřeva. Atmos dále předepisuje:
- minimální teplotu vratné vody 65 °C – kotlový okruh proto potřebuje ochranu zpátečky, například Laddomat nebo termostatický ventil;
- provozní teplotu kotle 80–90 °C;
- komín s tahem 20 Pa (DC 18 S) nebo 23 Pa (DC 22 S, DC 25 S);
- délku polen do 330 mm u DC 18 S a do 530 mm u DC 22 S a DC 25 S.
2. Jaký výkon kotle na dřevo zvolit
Výkon kotle má odpovídat tepelné ztrátě domu; pravidla NZÚ Light navíc u nového hlavního zdroje požadují, aby jeho jmenovitý výkon pokryl nejméně 60 % tepelné ztráty budovy (kap. 10). Tepelnou ztrátu spočítá projektant nebo energetický specialista, u žádosti o NZÚ Light ji řeší Renovační pas.
Kotel s výrazně větším výkonem, než dům potřebuje, by bez nádrže většinu sezóny jel přiškrcený. S akumulační nádrží je větší výkon menší problém, protože přebytek tepla se uloží. Přehled kotlů, které prodáváme:
| Model | Jmenovitý výkon (kW) | Délka polen (mm) | Objem násypky (l) | Nádrž 55 l/kW (l) | Číslo SVT (Atmos 05/2026) | Cena zařízení vč. DPH (Kč) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Atmos DC 18 S | 20 | 330 | 60 | 1 100 | SVT26320 | 74 900 |
| Atmos DC 22 S | 22 | 530 | 95 | 1 210 | neuvedeno | 81 400 |
| Atmos DC 25 S | 27 | 530 | 95 | 1 485 | SVT931 | 83 600 |
Stav k 31. 10. 2026: technické údaje z katalogu Atmos Dřevoplyn, čísla SVT z letáku Atmos k NZÚ Light (05/2026), ceny samotného kotle z našeho katalogu bez montáže a bez nádrže. Všechny tři modely mají podle výrobce třídu 5 podle ČSN EN 303-5, splňují ekodesign (EU) 2015/1189 a mají energetickou třídu A+. U DC 22 S uvádí ceník Atmos od 1. 6. 2026, že není zařazen do kotlíkových dotací; pokud počítáte s NZÚ Light, volte DC 18 S nebo DC 25 S a zápis v SVT si ověřte. Všechny modely najdete v kategorii kotle na tuhá paliva.
3. Jak velká akumulační nádrž ke kotli na dřevo
Pro NZÚ Light musí mít kotel s ručním přikládáním akumulační nádrž nejméně 55 l na kW instalovaného výkonu, do objemu se počítá i zásobník teplé vody, pokud ho kotel ohřívá; místo toho lze objem spočítat podle čl. 4.4.6 normy ČSN EN 303-5, nesmí ale vyjít menší, než uvádí výrobce v návodu (čl. 3.2.1.2 Závazných pokynů).
Výpočet je jednoduchý: výkon kotle v kW × 55 = minimální objem v litrech. Kotel 20 kW potřebuje 1 100 l, kotel 25 kW 1 375 l a kotel 27 kW 1 485 l. Atmos v letáku k NZÚ Light doporučuje sestavy:
- DC 18 S (20 kW): 2 × 750 l, nebo 1 × 1 000 l a bojler 120 l ohřívaný kotlem;
- DC 25 S (27 kW): 2 × 750 l;
- DC 22 S (22 kW): leták ho neuvádí, podle pravidla 55 l/kW vychází nejméně 1 210 l.
Před nákupem změřte kotelnu. Podle ceníku Atmos od 1. 6. 2026 má nádrž 750 l s izolací 100 mm průměr 950 mm a výšku 2 001 mm, nádrž 1 000 l průměr 1 050 mm a výšku 2 015 mm (typ DZ). Izolované nádrže 750–1 000 l stojí podle téhož ceníku 31 300–38 100 Kč s DPH za kus. Akumulační nádrže v našem katalogu nenabízíme; objem a zapojení navrhne topenář podle návodu ke kotli.
4. Jde kotel na dřevo provozovat bez akumulační nádrže?
Technicky ano: Atmos pro DC 18 S, DC 22 S i DC 25 S uvádí zapojení bez akumulační nádrže s Laddomatem 22 nebo čerpadlovou skupinou ESBE (ceník Atmos od 1. 6. 2026). Pro NZÚ Light je ale nádrž u kotle s ručním přikládáním podmínkou.
Bez nádrže musí dům teplo z kotle spotřebovat hned. Na podzim a na jaře, kdy dům potřebuje málo tepla, kotel jede přiškrcený a přikládá se častěji v menších dávkách. S nádrží zatopíte jednou naplno, nabijete ji a dům z ní topí i po vyhasnutí kotle. Výjimku pravidla připouštějí jen pro kotle certifikované pro provoz na 30 % výkonu, u nichž výrobce nádrž nepožaduje; řada DC S mezi ně podle podkladů Atmos nepatří.
5. Emisní třída, kontrola kotle a pokuty
Od 1. září 2024 se v rodinných domech nesmějí provozovat kotle na tuhá paliva, které nesplňují emisní požadavky přílohy č. 11 zákona o ochraně ovzduší (v praxi kotle horší než 3. emisní třídy), a kontrolu technického stavu kotle musí majitel zajistit nejméně jednou za 3 roky (§ 41 odst. 16 a § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb.).
- Povinnost kontroly se týká kotlů s příkonem 10–300 kW, které slouží pro ústřední vytápění.
- Kontrolu provádí odborně způsobilá osoba, kterou proškolil výrobce kotle a je zapsaná v databázi MŽP.
- Plnění povinností kontrolují a přestupky projednávají obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Za provoz kotle, který požadavky nesplňuje, hrozí pokuta až 50 000 Kč, za neprovedenou kontrolu nebo nepředložený doklad až 20 000 Kč (§ 23 a § 24 zákona č. 201/2012 Sb.).
Kotle Atmos DC 18 S, DC 22 S a DC 25 S mají podle výrobce třídu 5 podle ČSN EN 303-5, se zákazem tedy problém nemají. Co obnáší revize v praxi, shrnuje novinka revize kotle a povinnosti v topné sezóně.
6. Dotace NZÚ Light na kotel na dřevo: kdo ji dostane a kolik
Na kotel na biomasu včetně akumulační nádrže dává NZÚ Light nejvýš 120 000 Kč, a to jen domácnostem, které mají superdávku, nebo nízký příjem a neúsporný dům třídy E–G (čl. 2.1 b) a 3.2.1.1). O podpoře rozhoduje SFŽP; všechny podmínky pro domácnost vysvětluje článek NZÚ Light 2026: kdo má nárok.
Podmínky pro samotný kotel (čl. 3.2.1.2):
- spaluje výhradně biomasu, ne uhlí a nejde o kombinovaný kotel;
- má ventilátorem řízený přívod spalovacího vzduchu;
- má energetickou třídu A+ podle nařízení (EU) 2015/1187 a splňuje ekodesign (EU) 2015/1189;
- při ručním přikládání má akumulační nádrž nejméně 55 l/kW;
- nahrazuje stávající hlavní zdroj vytápění a starý kotel se doloženě ekologicky zlikviduje (čl. 3.2.1 a), čl. 4.3);
- instaluje ho dodavatel s oprávněním podle § 10d zákona č. 406/2000 Sb. (čl. 2.3 s)).
Leták Atmos 05/2026 uvádí podporu „až 110 000 Kč“; platné Závazné pokyny z 24. 6. 2026 mají pro Kotel-bio 120 000 Kč. Pokud jste na současný kotel už dostali kotlíkovou dotaci, pravidla opakovanou výměnu zdroje tepla nepodpoří (čl. 2.3 j)).
7. Kolik dřeva spálí kotel za zimu: modelový výpočet
Rodinný dům, který ročně potřebuje 15 000 kWh tepla, spálí podle modelového výpočtu TKProfi zhruba 15 prostorových metrů sypaných (prms) bukového nebo 24–25 prms smrkového dřeva; při průměrné ceně 1 502 Kč/prms (rok 2025) to dělá asi 23 000–37 000 Kč ročně.
| Dřevo | Teplo z 1 prms (kWh) | Spotřeba na 15 000 kWh tepla (prms/rok) | Náklad při 1 502 Kč/prms (Kč/rok) |
|---|---|---|---|
| Buk | 994 | 15,1 | 22 700 |
| Smrk | 612 | 24,5 | 36 800 |
Stav k 31. 10. 2026, cena dřeva je průměr roku 2025 včetně dopravy (Srovnejdrevo.cz pro ČTK, 15. 2. 2026). Vstupy modelového výpočtu TKProfi: 1 prms štípaného dřeva ≈ 0,45 m³ plného dřeva; hustota buku 650 kg/m³, smrku 400 kg/m³; 4,0 kWh/kg při vlhkosti kolem 20 %; účinnost kotle 85 %. Průměrná cena nerozlišuje druh ani vlhkost dřeva, takže skutečný rozdíl mezi bukem a smrkem bude jiný. Výpočet je jen orientační.
8. Kotel na dřevo, nebo tepelné čerpadlo?
Na stejných 15 000 kWh tepla spotřebuje tepelné čerpadlo vzduch–voda se sezónním topným faktorem 3,4 asi 4 412 kWh elektřiny, v nízkém tarifu sazby D57d (4,39 Kč/kWh, ČEZ 2026) zhruba 19 400 Kč ročně; stálé platby jsou v D57d proti běžné sazbě D02d vyšší asi o 4 140 Kč ročně (jistič 3×25 A). Modelové dřevo vychází na 23 000–37 000 Kč a k tomu vaši práci.
Kotel na dřevo dává smysl, když máte vlastní nebo levné dřevo, místo na jeho sušení, komín a kotelnu a nevadí vám přikládat. Tepelné čerpadlo vychází provozně i s vyšší stálou platbou zhruba stejně jako buk a levněji než smrk; hlavní rozdíl je v pohodlí, žádné přikládání ani sklad dřeva. Nízkopříjmové domácnosti, které splní podmínky NZÚ Light, na něj mohou získat nejvýš 150 000 Kč místo 120 000 Kč. Výkon čerpadla pro váš dům pomůže určit návrh tepelného čerpadla, pořizovací náklady obou řešení srovnává článek výměna kotle na tuhá paliva: cena a dotace.
9. Časté otázky: kotel na dřevo a akumulační nádrž
- Jak velkou akumulační nádrž potřebuje kotel 25 kW?
- Podle pravidla NZÚ Light 55 litrů na kW potřebuje kotel na dřevo 25 kW akumulační nádrž nejméně 1 375 l. Atmos DC 25 S má ale jmenovitý výkon 27 kW, takže pro něj vychází 1 485 l; výrobce doporučuje dvě nádrže po 750 l.
- Jakou vlhkost má mít dřevo do zplynovacího kotle?
- Výrobce Atmos předepisuje pro zplynovací kotle na dřevo suché dřevo s vlhkostí 12–20 % a průměrem polen 80–150 mm. Vlhčí dřevo spotřebuje část tepla na odpaření vody, kotel obvykle nedosáhne pracovní teploty a víc se zanáší. Dřevo proto skladujte kryté a větrané.
- Musí mít kotel na dřevo akumulační nádrž?
- Ze zákona ne a Atmos uvádí i zapojení kotle na dřevo bez nádrže s Laddomatem. Pro dotaci NZÚ Light je ale u kotle s ručním přikládáním akumulační nádrž nejméně 55 l na kW podmínkou a i bez dotace usnadňuje provoz a snižuje počet přiložení.
- Jak často se musí dělat revize kotle na dřevo?
- Kontrolu technického stavu kotle na dřevo s příkonem 10–300 kW musí majitel zajistit nejméně jednou za 3 roky podle § 17 zákona č. 201/2012 Sb. Provádí ji osoba proškolená výrobcem kotle. Doklad předkládá obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností na vyžádání.
- Kolik dřeva spálí rodinný dům za rok?
- Podle modelového výpočtu TKProfi spálí dům s potřebou 15 000 kWh tepla zhruba 15 prms bukového nebo 24–25 prms smrkového dřeva za rok. Při průměrné ceně 1 502 Kč za prms to vychází asi na 23 000–37 000 Kč, skutečnost záleží na domě a vlhkosti dřeva.
10. Závěr
Kotel na dřevo s akumulační nádrží volte podle tepelné ztráty domu a k němu nádrž nejméně 55 l na kW: u Atmos DC 18 S 1 100 l, u DC 25 S 1 485 l. Pálí se jen suché dřevo s vlhkostí 12–20 % a kontrola kotle je povinná jednou za 3 roky. Kdo počítá s NZÚ Light, musí splnit podmínky pro domácnost i pro kotel. Montáž kotle můžete poptat spolu se zařízením; cenu uvedeme v písemné nabídce, v nestandardních případech po obhlídce. Postup popisuje stránka montáž topení a klimatizace.
Zdroje a metodika
- SFŽP: Závazné pokyny NZÚ Light pro rodinné domy, verze 1.1 (24. 6. 2026) (otevře se v novém okně), 55 l/kW, výpočet podle ČSN EN 303-5 čl. 4.4.6, podmínky pro kotel (čl. 3.2.1.2), 120 000 Kč (čl. 3.2.1.1), hlavní zdroj 60 % (kap. 10)
- Atmos: katalog kotlů Dřevoplyn (otevře se v novém okně), výkon, délka polen, násypka, tah komína, palivo 12–20 %, vratná voda 65 °C, třída 5, A+
- Atmos: ceník kotlů na dřevo od 1. 6. 2026 (otevře se v novém okně), zapojení bez nádrže, DC 22 S mimo kotlíkové dotace, rozměry a ceny nádrží
- Atmos: aktuálně dotované výrobky NZÚ Light (05/2026) (otevře se v novém okně), čísla SVT a doporučené nádrže
- Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, § 17, 23, 24 a 41 odst. 16 (otevře se v novém okně), požadavky na kotle od 1. 9. 2024 (příloha č. 11), kontrola nejméně jednou za 3 roky, pokuty do 50 000 Kč a do 20 000 Kč
- ČTK: cena palivového dřeva v roce 2025 (15. 2. 2026) (otevře se v novém okně), 1 502 Kč/prms; ČEZ: ceník elektřiny 2026 a Fraunhofer ISE (3. 11. 2025) – D57d 4,39 Kč/kWh, SPF 3,4
- Výpočet TKProfi: 15 000 kWh tepla ročně, předpoklady pro dřevo uvedené pod tabulkou, ceny s DPH, ceny kotlů bez montáže, stav k 31. 10. 2026.
Článek má informativní charakter a není individuálním technickým, právním ani finančním poradenstvím. Modelové výpočty používají uvedené předpoklady — dosaďte hodnoty z vlastního vyúčtování a technického návrhu.


