Ceny a rozpočet
Podlahové topení: cena za m², skladba podlahy a elektrické vs. vodní 2026

Teplovodní podlahové topení v novostavbě vyjde v roce 2026 orientačně na 900–1 750 Kč za m² za topnou vrstvu s potěrem; k tomu se připočítá rozdělovač a regulace po místnostech. Suchý systém bez potěru stojí obvykle 1 500–3 000 Kč/m², elektrické rohože pod dlažbu kolem 900–1 800 Kč/m² bez elektroinstalace. Rozhoduje skladba podlahy, rozteč trubek, druh potěru a to, jaký zdroj tepla bude podlahu napájet.
1. Elektrické, nebo vodní podlahové topení: které zvolit
Vodní podlahové topení vede v podlaze trubky s otopnou vodou o nízké teplotě, elektrické tvoří topné kabely, rohože nebo fólie napájené ze sítě. Rozdíl je hlavně v provozních nákladech a ve stavební výšce.
| Hledisko | Teplovodní podlahové topení | Elektrické podlahové topení |
|---|---|---|
| Typické použití | celý dům, novostavba nebo velká rekonstrukce | koupelna, kuchyň, menší byt, doplněk k jinému topení |
| Zdroj tepla | tepelné čerpadlo, kondenzační kotel, elektrokotel | elektřina přímo, bez kotle |
| Stavební výška topné vrstvy | obvykle 65–90 mm s potěrem, suchý systém od cca 18–55 mm | rohože jen několik milimetrů v lepidle nebo stěrce |
| Pořizovací cena za m² | vyšší, ale rozpočítá se na celý dům | nižší, hlavně u malých ploch |
| Provozní náklady | nižší, zvlášť s tepelným čerpadlem | vyšší – 1 kWh tepla odpovídá zhruba 1 kWh elektřiny |
| Chlazení v létě | možné s reverzibilním tepelným čerpadlem | ne |
Běžná je i kombinace: teplovodní podlaha v obytných místnostech a elektrická rohož v koupelně pro přechodné období.
2. Skladba podlahového topení: vrstvy a tloušťky
Skladba podlahy se navrhuje odspodu a každá vrstva má svou funkci. U mokrého systému leží trubky na izolaci a zalijí se potěrem, který teplo rozvede do plochy a zároveň ho akumuluje. Následující tabulka ukazuje typickou skladbu v rodinném domě; přesné tloušťky určí projekt.
| Vrstva (odspodu) | Funkce | Typická tloušťka |
|---|---|---|
| Nosná deska / podkladní beton | nosná konstrukce, u podlahy na terénu s hydroizolací | dle statiky |
| Tepelná izolace (EPS, XPS, PIR) | zabraňuje úniku tepla dolů | na terénu obvykle 100–200 mm, nad vytápěným podlažím 30–50 mm |
| Kročejová izolace | útlum hluku mezi podlažími | 20–30 mm |
| Systémová deska nebo tacker izolace s fólií | drží trubky v rozteči, odděluje izolaci od potěru | 10–30 mm |
| Topná trubka (PE-Xa, PE-RT, PE-X/AL/PE) | rozvod otopné vody | průměr nejčastěji 16–17 mm |
| Potěr cementový nebo anhydritový | roznáší teplo, akumulace, nosná roznášecí vrstva | krytí nad trubkou zpravidla min. 40–45 mm, celkem cca 50–70 mm |
| Okrajový dilatační pás | pohyb potěru po obvodu místnosti | cca 8–10 mm |
| Nášlapná vrstva | dlažba, vinyl, laminát, vícevrstvé dřevo | 2–20 mm podle materiálu |
Norma ČSN EN 1264-4 předepisuje pod vytápěnou podlahou minimální tepelný odpor izolace: 0,75 m²·K/W, je-li pod ní vytápěná místnost, a 1,25 m²·K/W nad nevytápěným nebo přerušovaně vytápěným prostorem i u podlahy na terénu (při hladině podzemní vody do 5 m pod povrchem víc). Nad venkovním vzduchem je to podle výpočtové venkovní teploty 1,25 až 2,0 m²·K/W (1,50 pro 0 až −5 °C, 2,0 pro −5 až −15 °C). U novostavby bývá izolace silnější.
Mokrý systém: tacker nebo systémová deska
U tacker systému se trubka přichytí sponkami „sešívačkou“ do izolace s rastrovanou fólií – je to rychlé a levnější. Systémová deska s nopy drží trubku sama, pokládka je přesnější, materiál dražší. Obě varianty se zalévají potěrem: anhydritový (litý) lépe obteče trubku a dá se položit tenčí, cementový je odolnější vůči vlhkosti a bývá levnější.
Podlahové topení suchou cestou
Suchý systém nepotřebuje mokrý potěr. Trubky se vkládají do drážek izolačních desek, často s hliníkovými lamelami, a překryjí se sádrovláknitými nebo cementovláknitými deskami. Výrobci uvádějí stavební výšku zhruba od 18 do 55 mm u samotného systému a hmotnost kolem 30 kg/m², zatímco 50 mm cementového potěru váží přibližně 100 kg/m². Hodí se proto do rekonstrukcí a na dřevěné stropy; daní je vyšší cena a menší akumulace tepla.
3. Cena podlahového topení za m² v roce 2026
Ceny jsou redakční odhad pro rodinný dům v ČR, vč. DPH, bez nášlapné vrstvy a zdroje tepla.
| Položka | Rozsah | Orientační cena |
|---|---|---|
| Mokrý systém – materiál topné vrstvy (izolace se systémem, trubka, pásy, fixace) | za m² | 350–700 Kč |
| Mokrý systém – pokládka trubek a tlaková zkouška | za m² | 150–350 Kč |
| Potěr anhydritový nebo cementový, materiál i práce | za m² | 400–700 Kč |
| Suchý systém vč. roznášecích desek | za m² | 1 500–3 000 Kč |
| Elektrické topné rohože pod dlažbu | za m² | 900–1 800 Kč |
| Elektrické topné fólie pod plovoucí podlahu | za m² | 500–1 200 Kč |
| Rozdělovač s průtokoměry, skříň a připojení | za kus | 10 000–25 000 Kč |
| Regulace po místnostech (termostat + servopohony) | za místnost | 2 500–6 000 Kč |
Pro představu: dům se 120 m² podlahového topení, dvěma rozdělovači a osmi regulovanými místnostmi se s mokrým systémem a potěrem dostane orientačně na 150–310 tisíc Kč. Ceny vybraných komponent najdete v kategorii podlahové topení; uvedená cena v katalogu je vždy za zboží, montáž naceníme zvlášť v písemné nabídce.
4. Trubka, rozteč a rozdělovač
Nejběžnější je trubka o průměru 16 nebo 17 mm. Rozteč, tedy vzdálenost mezi sousedními trubkami, se volí podle tepelné ztráty místnosti a požadované teploty vody – výrobci systémů běžně nabízejí rozteč 100–350 mm. V praxi se v obytných místnostech nejčastěji kladou trubky po 100–200 mm, v okrajových zónách u prosklených stěn hustěji a v koupelnách také s menší roztečí. Menší rozteč znamená více metrů trubky, ale umožní nižší teplotu vody, což ocení tepelné čerpadlo.
Trubky se pokládají do spirály (rovnoměrnější teplota podlahy) nebo do meandru. Každý okruh končí na rozdělovači, kde se nastaví průtok pro hydraulické vyvážení; délku okruhu omezuje tlaková ztráta podle údajů výrobce trubky. Trubky procházející dilatační spárou se vedou v chráničce.
5. Regulace, náběh a podlahové krytiny
Mokrý systém s potěrem potřebuje na změnu teploty řádově hodiny, suchý systém reaguje rychleji a elektrická rohož v lepidle pod dlažbou ohřeje povrch v řádu desítek minut. Teplovodní podlaha se proto hodí pro stálý provoz, ne pro víkendové zatápění. Regulace po místnostech obvykle znamená prostorový termostat v pokoji a servopohon na příslušném okruhu rozdělovače. Termostaty a ekvitermní regulátory najdete v kategorii regulační technika.
Povrchová teplota podlahy se v pobytových místnostech drží do zhruba 29 °C, v koupelnách do 33 °C. Nášlapná vrstva by měla mít tepelný odpor nejvýše 0,15 m²·K/W; u elektrických systémů výrobci často požadují ještě méně. Nejlépe vede teplo dlažba a kámen, dobře fungují lepený vinyl a laminát určený pro podlahové topení, u dřeva jen vícevrstvé konstrukce s vhodnou dřevinou. Tlustý koberec s plstěným rubem podlahu „zateplí“ a topení pak běží zbytečně s vyšší teplotou vody.
6. Elektrické podlahové topení: spotřeba a provoz v D57d
Elektrické podlahové topení přemění každou kWh elektřiny zhruba na 1 kWh tepla: topná rohož 160 W/m² na 5 m² koupelny odebírá 0,8 kW a hodina provozu na plný výkon stojí v nízkém tarifu sazby D57d asi 3,52 Kč, v jednotarifní sazbě D02d asi 5,29 Kč (ČEZ, ceny 2026 s DPH, bez stálých plateb). V modelovém domě s potřebou 10 000 kWh tepla vychází elektrická podlaha v D57d asi o 31 000 Kč ročně dráž než teplovodní podlaha s tepelným čerpadlem.
Sazba D57d má nízký tarif nejméně 20 hodin denně (cenový výměr ERÚ č. 14/2025); u ČEZ na dobu neurčitou stojí v roce 2026 kilowatthodina v nízkém tarifu 4,39 Kč a ve vysokém 5,29 Kč s DPH, stálé platby při jističi 3×25 A asi 834 Kč měsíčně. Do provozu podlahového topení se promítají tři podmínky:
- Blokování ve vysokém tarifu. Topné spotřebiče musí být ve vysokém tarifu, který trvá souvisle nejvýš hodinu, technicky blokované. Elektrická podlaha proto topí jen v nízkém tarifu za 4,39 Kč/kWh.
- Blokování i v nízkém tarifu. Distributor smí topení blokovat až 2 hodiny denně, každé vypnutí nejvýš na půl hodiny. Podlaha s potěrem tyto přestávky díky akumulaci nepozná, tenká rohož pod dlažbou reaguje rychleji.
- Příkon nejméně 40 % jističe. Součet příkonu elektrického vytápění musí odpovídat nejméně 40 % příkonu hlavního jističe – u 3×25 A asi 6,9 kW – nebo musí odběratel doložit, že výkon odpovídá tepelným ztrátám domu. Samotná rohož v koupelně tuto podmínku obvykle nesplní; o přidělení sazby rozhoduje distributor.
| Modelová situace | Spotřeba elektřiny (kWh/rok) | Náklad v D57d, nízký tarif 4,39 Kč/kWh (Kč/rok) | Náklad v D02d, 6,61 Kč/kWh (Kč/rok) |
|---|---|---|---|
| Koupelna 5 m², rohož 160 W/m² (0,8 kW), 3 hodiny plného výkonu denně po 210 dní | 504 | 2 215 | 3 330 |
| Dům s potřebou 10 000 kWh tepla, elektrické podlahové topení | 10 000 | 43 939 | 66 081 |
| Dům s potřebou 10 000 kWh tepla, teplovodní podlaha s tepelným čerpadlem (SPF 3,4) | 2 941 | 12 923 | 19 435 |
Stav k 31. 10. 2026, modelový výpočet TKProfi s cenami ČEZ na dobu neurčitou pro rok 2026 s DPH, bez stálých plateb; provoz rohože a potřeba tepla domu jsou předpoklady. SPF 3,4 je terénní průměr čerpadel vzduch–voda podle čtyřleté studie Fraunhofer ISE. V D57d se k oběma domům přičítají stálé platby asi 10 002 Kč ročně při jističi 3×25 A, v D02d asi 5 864 Kč.
Topné rohože se vyrábějí obvykle s plošným příkonem 100 nebo 160 W/m² a regulují se termostatem s podlahovou sondou, kterou výrobce předepisuje; napájení musí jít přes proudový chránič 30 mA. Výrobce FENIX doporučuje příkon 1,1–1,3násobku vypočtené tepelné ztráty a u pobytových místností nepřekračovat povrchovou teplotu podlahy 27 °C. Elektrické podlahové topení nemáme v katalogu; o sazbách a jističi podrobněji píše článek Sazba D57d, D56d, D45d: rozdíl a podmínky.
7. Podlahové topení s tepelným čerpadlem
Tepelné čerpadlo pracuje tím úsporněji, čím nižší teplotu vody musí vyrobit. Výrobci uvádějí, že standardní tepelná čerpadla jsou nejefektivnější při teplotě výstupní vody pod 50 °C, a typický katalogový údaj topného faktoru se měří při 35 °C (A7/W35). Podlahové topení s dostatečně hustou roztečí si v běžném dobře zatepleném domě vystačí s vodou kolem 30–40 °C, a je proto pro tepelné čerpadlo přirozeným partnerem. S reverzibilním čerpadlem lze podlahu v létě i mírně chladit – teplotu vody je ale nutné hlídat nad rosným bodem. Vhodné jednotky najdete mezi tepelnými čerpadly vzduch-voda, náklady a návratnost rozebírá článek Tepelné čerpadlo vzduch-voda: cena a návratnost.
8. Postup montáže a montáž v chladném počasí
- Návrh: tepelné ztráty po místnostech, rozteč, počet okruhů, umístění rozdělovače.
- Příprava podkladu, izolace a okrajové pásy.
- Pokládka trubek a připojení na rozdělovač.
- Tlaková zkouška – okruhy se naplní, odvzdušní a zkouší ještě před zalitím; během lití potěru zůstávají pod tlakem.
- Zalití potěrem a jeho zrání podle výrobce.
- Topná zkouška: pozvolný náběh teploty, zhruba o 5 °C denně, výdrž na maximu a pozvolné ochlazení, se zápisem do protokolu.
- Kontrola zbytkové vlhkosti a pokládka nášlapné vrstvy.
S topnou zkouškou se u anhydritu začíná obvykle po 7 dnech, u cementového potěru po 21–28 dnech podle technického listu. Anhydrit o tloušťce 40 mm schne zhruba čtyři týdny, každý další centimetr přidává přibližně dva týdny.
V zimě platí pravidlo, které máme i v obchodních podmínkách: teplota vzduchu v místnosti i podkladu nesmí klesnout pod +5 °C (ideálně 15–20 °C) při pokládce trubek, tlakové zkoušce, zalití potěrem ani po celou dobu jeho tuhnutí. Plastové trubky v chladu ztrácejí ohebnost, voda v nich nesmí zamrznout a potěr pod +5 °C správně nezraje. Temperování uzavřené stavby zajišťuje zákazník, viz pravidla pro montáž v chladném počasí. Jak probíhá celá zakázka u nás, popisuje stránka Montáž podlahového topení.
9. Časté otázky k podlahovému topení
- Kolik stojí podlahové topení na 100 m²?
- U teplovodního systému s potěrem orientačně 115–240 tisíc Kč vč. rozdělovače a regulace, bez zdroje tepla a bez nášlapné vrstvy. Suchý systém stojí 1 500–3 000 Kč/m², tedy zhruba 1,5–2× víc než mokrý (900–1 750 Kč/m²); elektrické rohože jsou levnější na pořízení, ale dražší v provozu.
- Je lepší podlahové topení suchou, nebo mokrou cestou?
- Mokrá cesta s potěrem je levnější za m², lépe akumuluje teplo a hodí se do novostaveb. Suchou cestu volte, když podlaha nesmí být těžká, chybí výška pro potěr nebo nelze čekat týdny na vyschnutí.
- Jaká rozteč trubek podlahového topení je správná?
- Neexistuje jedna správná hodnota. Obvykle 100–200 mm v obytných místnostech a hustěji u velkých oken a v koupelně. Rozteč vychází z výpočtu tepelných ztrát a z teploty vody, kterou zdroj dodává.
- Vyplatí se elektrické podlahové topení v celém domě?
- Většinou ne. Pořízení je levnější, ale každá kWh tepla stojí kWh elektřiny, kdežto tepelné čerpadlo s teplovodní podlahou z jedné kWh elektřiny vyrobí obvykle několikanásobek tepla. Elektřina dává smysl v koupelně nebo v malém, velmi dobře zatepleném bytě.
- Potřebuje podlahové topení ekvitermní regulaci?
- Ekvitermní regulace se k podlahovému topení hodí, protože nastavuje teplotu topné vody podle venkovní teploty a podlaha s potěrem reaguje pomalu. Křivka má být plošší než u radiátorů, podlaha obvykle topí vodou kolem 30–40 °C. Po každé změně počkejte dva až tři dny; výchozí hodnoty regulátorů popisuje článek Ekvitermní křivka: jak ji nastavit.
- Jde podlahové topení položit v zimě?
- Ano, pokud je stavba uzavřená a teplota vzduchu i podkladu se drží nad +5 °C po celou dobu pokládky, tlakové zkoušky, lití a tuhnutí potěru. Temperování zajišťuje zákazník; bez něj se montáž odkládá.
10. Závěr
Podlahové topení vyjde v roce 2026 u teplovodního systému s potěrem orientačně na 900–1 750 Kč/m² plus rozdělovač a regulace. Nejvíc se vyplatí v novostavbě s tepelným čerpadlem a nízkou teplotou vody; suchý systém je řešením pro rekonstrukce, elektřina pro koupelny a malé plochy. Podklady pro zdroj tepla připraví návrh tepelného čerpadla, konkrétní cenu podlahy i montáže pošleme na nezávaznou poptávku.
Zdroje a metodika
- VUT Brno, FAST: Podlahové vytápění – podklady k předmětu (topná zkouška) (otevře se v novém okně), a Buderus Logafix: minimální tepelné odpory izolace dle EN 1264
- Weber: technologický postup litého potěru na podlahové topení (otevře se v novém okně), krytí 40 mm nad trubkou, tlaková zkouška, náběh po 28 dnech
- Univenta: mokré systémy podlahového vytápění (otevře se v novém okně), a suchý proces – rozteče, stavební výšky, hmotnost
- Bosch: topný faktor a SCOP tepelných čerpadel (otevře se v novém okně)
- Novinky.cz: podlahové vytápění a krytiny (otevře se v novém okně), České stavby: krytiny a povrchové teploty, ČEZ: podlahové topení – cena a typy (2021)
- ERÚ: cenový výměr č. 14/2025 (27. 11. 2025) (otevře se v novém okně), podmínky sazby D57d: nízký tarif nejméně 20 h, blokování topení ve vysokém tarifu, blokování až 2 h v nízkém tarifu, příkon nejméně 40 % hlavního jističe
- ČEZ: ceník Elektřina na dobu neurčitou (od 1. 1. 2026) (otevře se v novém okně), a ČEZ: regulované ceny 2026 – D57d nízký tarif 4,39 Kč/kWh, vysoký 5,29 Kč/kWh, D02d 6,61 Kč/kWh, stálé platby 833,53 / 488,68 Kč měsíčně při 3×25 A
- FENIX: ECOFLOOR Comfort Mat, instalační a uživatelská příručka N682/R02 (10. 9. 2025) (otevře se v novém okně), a FENIX: návod na instalaci podlahových topných rohoží N01/R05 – příkon 100/160 W/m², termostat s podlahovou sondou, chránič 30 mA, dimenzování 1,1–1,3× tepelné ztráty, povrch do 27 °C
- Fraunhofer ISE: tisková zpráva o terénní studii tepelných čerpadel (3. 11. 2025) (otevře se v novém okně), průměrný roční topný faktor 3,4 u typu vzduch–voda
- Výpočet TKProfi: elektrické podlahové topení 1 kWh elektřiny = 1 kWh tepla; tepelné čerpadlo 10 000 kWh ÷ 3,4; koupelna 0,8 kW × 3 h × 210 dní; ceny ČEZ 2026 s DPH, stav k 31. 10. 2026.
- Ceny za m² jsou redakční odhad pro rok 2026 vycházející z veřejných ceníků a starších průzkumů; vždy je nahraďte konkrétní nabídkou po zaměření.
Článek má informativní charakter a není individuálním technickým, právním ani finančním poradenstvím. Modelové výpočty používají uvedené předpoklady — dosaďte hodnoty z vlastního vyúčtování a technického návrhu.




